Dzięcioły w Uniemyślu poczuły już wiosnę

Przyroda, 23 lutego 2009
W okolicach Uniemyśla zima trzyma na całego, a zalegająca gruba pokrywa śnieżna zdaje się wskazywać, że ocieplenie nie przyjdzie za szybko. Jednak coraz dłuższe dni sprawiły, że pojawiły się już pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny.
Od początku lutego na starych lipach przy naszej Stacji słychać poranne bębnienie dzięciołów dużych, a pojawiający się w naszym karmniku samiec dzięcioła zielonosiwego coraz częściej ogłasza głośnymi gwizdami swoje prawa do terytorium obejmującego pobliskie zadrzewienia nad potokiem Szkło. Tutaj również na starych spróchniałych wierzbach po zimowej nieobecności pojawił się już pierwszy dzięciołek, choć takiemu maleństwu nie w głowie jeszcze wiosenne amory.

Wiosenne poruszenie udzieliło się również pluszczom, które ukryte pod starym, kamiennym mostkiem całymi godzinami wyśpiewują skomplikowane koncerty i pewnie już wkrótce zbudują tu gniazdo. Do tego trzymające się przy karmniku bogatki, modraszki i szarytki, a także duże stada zwinnych czyży skwapliwie korzystają z każdego przebłysku zimowego słońca i umilają surowe zimowe krajobrazu swoimi wesołymi trelami.

A więc wiosna już blisko, a my czekamy na jej kolejne oznaki.

Obserwacje

  • 19.11.2010 – 2 perkozy rdzawoszyje u ujścia Bobru do zbiorniku Bukówka

  • 19.11.2010 – stadko 4 samców i 2 samic gągoła na zbiorniku Bukówka

  • 19.11.2010 – 8 krakw w rozlewiskach zbiornika Bukówka

  • 19.11.2010 – 1 kormoran na zbiorniku Bukówka

  • 19.11.2010 – 2 czaple siwe na zbiorniku Bukówka

  • Twitter