Dzień Dziecka z przyrodą

Relacje, 4 lipca 2009

5 czerwca organizowaliśmy wraz z Nadleśnictwem Kamienna Góra i nauczycielem Markiem Zielińskim imprezę z okazji Dnia Dziecka dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Chełmsku Śląskim. Oprócz zapewnienia dzieciakom dobrej zabawy chcieliśmy również wyrobić u młodych ludzi pewną wrażliwość na otaczającą przyrodę.

O godz. 9:00 ruszyliśmy ku przygodzie wśród malowniczych krajobrazów Zaworów i Gór Kamiennych. Mieliśmy do dyspozycji lunetę, atlasy przyrodnicze, a kilka osób przyniosło nawet swoje lornetki. Dzieci podczas wspólnej wyprawy nauczyły się rozpoznawać podstawowe gatunki roślin łąkowych i leśnych, zapoznały się z obsługą sprzętu optycznego do obserwowania ptaków.

Pod Skalą Śmierci wsłuchiwaliśmy się w magiczne odgłosy duchów gór, ucząc się przy okazji śpiewu zięby, kapturki, pierwiosnka, piecuszka i innych występujących tu ptaków. Spacerując po lesie zwracaliśmy uwagę na ślady i tropy zostawiane przez zwierzęta, np. dzięcioła czarnego. Padało tak wiele pytań, że prowadzący ledwo nadążali z odpowiedziami. Trasa wycieczki zakończyła się na boisku sportowym w Okrzeszynie, gdzie na wygłodniałych uczestników czekało juz ognisko, kiełbaski i… zainteresowany całym zamieszaniem bociek biały. Po wspólnym posiłku i grze w piłkę, które umillały nam charakterystyczne nawoływania przepiórek przenieśliśmy się do świetlicy wiejskiej w Okrzeszynie. Tutaj na naszych bohaterów czekało już płótno w postaci prześcieradła z namalowanym na środku słońcem, które swoimi promieniami ogrzewało malowane na świeżo ?zielone? wrażenia z wycieczki. W międzyczasie urządziliśmy również pokaz zdjęć przedstawiający elementy polskiej przyrody, a na koniec wytrwałość i zapał młodych przyrodników został wynagrodzony słodkimi prezentami. Do następnego razu….. ;-)

Obserwacje

  • 19.11.2010 – 2 perkozy rdzawoszyje u ujścia Bobru do zbiorniku Bukówka

  • 19.11.2010 – stadko 4 samców i 2 samic gągoła na zbiorniku Bukówka

  • 19.11.2010 – 8 krakw w rozlewiskach zbiornika Bukówka

  • 19.11.2010 – 1 kormoran na zbiorniku Bukówka

  • 19.11.2010 – 2 czaple siwe na zbiorniku Bukówka

  • Twitter