Udane „Wiosenne klimaty w Uniemyślu”

Aktualności Relacje, 27 kwietnia 2010

W sobotę 24 kwietnia 2010 już po raz kolejny do Uniemyśla zjechali się pasjonaci przyrody z bliższych i dalszych okolic Dolnego Śląska. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od porannej wycieczki po okolicach Uniemyśla, w której uczestniczyło ponad 30 osób. W trakcie mieliśmy okazje zobaczyć i posłuchać żyjące w okolicy ptaki, w tym powracające właśnie z zimowisk krętogłowy, odwiedziliśmy młaki, wiosenne łąki, nadrzeczne łęgi, śródleśne źródło, czy też piękne torfowisko wysokie, gdzie każdy mógł poczuć się jak w Skandynawii. W trakcie wyjścia trwał warsztat fotograficzny, w trakcie którego Piotr Woźniak z Wałbrzycha wprowadzał nas w tajniki fotografii przyrodniczej, zwracając szczególna uwagę na budowanie kompozycji i nastroju zdjęć, aby miały one „to coś”.

Po powrocie do Stacji Terenowej był czas na odpoczynek i poczęstunek przy ognisku, a następnie nastąpiła część przeznaczona dla najmłodszych miłośników przyrody. Dzieciaki namalowały swoje wrażenia z wycieczki i brały udział w zabawach prowadzonych przez animatorów z Centrum Kultury w Kamiennej Górze. Następnie stworzyły z naturalnych materiałów znalezionych w okolicy gniazda różnych polskich ptaków, co dostarczyło wiele zabawy. Wszyscy młodzi twórcy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Przez cały czas nad naszymi głowami pojawiały się nasze znajome pustułki gniazdujące na wieży zrujnowanego kościoła.

Później przenieśliśmy się do sali w karczmie, gdzie najpierw wysłuchaliśmy krótkiego koncertu pana Darka Koguta z córką Asią, którzy za pomocą gitary i pięknego żeńskiego wokalu stworzyli wspaniały nostalgiczny nastrój. Później miały miejsce wystąpienia omawiające walory przyrodnicze Ziemi Kamiennogórskiej oraz sens misterium przyrody, jakim są coroczne wędrówki ptaków. Następnie znów pojawił się Piotrek Woźniak, który na przykładzie własnych zdjęć wprowadził uczestników w fotografię przyrodniczą, a następnie zaprezentował piękne pokazy zdjęć połączone z muzyką.

W międzyczasie okazało się, że ze względu na brak czasu nie udało nam się planowo wysiać chwastów w naszym ogródku, ale za usilną namową dzieciaków nie mogliśmy zrezygnować z tej części programu i przy wielkiej uciesze dzieciaki same rozsiewały nasiona lnu, gorczycy, rumianku i różnych innych roślin, a termin „chwasty polne” na pewno nabrał dla nich pozytywnego znaczenia.

W dalszej kolejności Anka Bator przybliżyła nam jakże tajemniczą, ale zarazem niezwykle ciekawą grupę ssaków, jaką są nietoperze. Zaprezentowane zostały również gatunki, które występują w Sudetach. Potem przyszedł czas, aby wypróbować zdobytą wiedzę w praktyce i tuż po zmroku powędrowaliśmy w górę doliny Szkła, gdzie przy użyciu detektora ultrasonograficznego udało się usłyszeć żerujące nocki rude. Niektórzy mieli szczęście wysłuchać niedaleko karczmy nawołującego samca puszczyka, a także tokującą w locie słonkę.

Po pełnym przeróżnych wrażeń dniu przyszedł czas na długie rozmowy przy ognisku, które trwały do późnej nocy. Następnego dnia musieliśmy rozstać się z większością uczestników i w mniejszym składzie wybraliśmy się jeszcze w urokliwe dolinki w pobliskich Górach Kruczych, gdzie podziwialiśmy barwne łany kokoryczy pustych, złoci, zawilców, śledziennic, śnieżyc wiosennych i rozwijających się konwalii majowych.

Moim skromnym zdaniem, jak również pozostałych uczestników, tegoroczne spotkanie w Uniemyślu należy uznać za niezwykle udane, a wspaniała wiosenna pogoda i świetni ludzie sprawili, że długo będziemy pamiętać te miłe chwile. Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy wnieśli swój trud w organizacje całego wydarzenia, a zwłaszcza Nadleśnictwu Kamienna Góra w osobie Bartka Dymka za zapewnienie poczęstunku na ognisku, sołtysowi Uniemyśla – panu Zdzisławowi Sendykowi za przygotowanie drewna na ognisko, Centrum Kultury w Kamiennej Górze, a zwłaszcza Marcinowi Makasiowi, za użyczenie sprzętu multimedialnego i przeprowadzenie zabaw dla dzieci, chłopcom z Okrzeszyna za pomoc w porządkach wokół Stacji, wszystkim prelegentom, a także Przemkowi, Kasi, Rodzinie Kogutów, Basi i Agnieszce oraz tym wszystkim, o których być może niechcący zapomniałem.

Obserwacje

  • 19.11.2010 – 2 perkozy rdzawoszyje u ujścia Bobru do zbiorniku Bukówka

  • 19.11.2010 – stadko 4 samców i 2 samic gągoła na zbiorniku Bukówka

  • 19.11.2010 – 8 krakw w rozlewiskach zbiornika Bukówka

  • 19.11.2010 – 1 kormoran na zbiorniku Bukówka

  • 19.11.2010 – 2 czaple siwe na zbiorniku Bukówka

  • Twitter