Powstaje Stacja Klubu Przyrodników w Uniemyślu

W mediach, 22 lipca 2008

W zabytkowej karczmie sądowej w Uniemyślu powstaje Sudecka Stacja Terenowa Klubu Przyrodników, będą tu prowadzone działania na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji przyrodniczej.

Wiosną tego roku swoją działalność na Ziemi Kamiennogórskiej rozpoczął Klub Przyrodników ? jedna z największych organizacji zajmujących się ochroną przyrody w Polsce. Klub zakupił budynek zabytkowej karczmy w Uniemyślu koło Chełmska Śląskiego (gm. Lubawka). O wyborze tego miejsca zadecydowały niepowtarzalny charakter obiektu oraz wspaniałe walory przyrodniczo-kulturowe regionu.

Zakupiony obiekt to malownicza karczma sądowa z XVIII wieku, w połowie drewniana o konstrukcji przysłupowo-wieńcowej ścian. Sudecka Stacja Terenowa w Uniemyślu będzie miała za zadanie prowadzenie działań z zakresu ochrony przyrody na obszarze Sudetów i Dolnego Śląska oraz edukacji przyrodniczej skierowanej zwłaszcza do dzieci i młodzieży. W przyszłości powstanie tutaj biuro, biblioteka przyrodnicza oraz ekspozycja muzealna, będą prowadzone warsztaty, konferencje i różnorodne wydarzenia kulturalne.

Podobnie jak wiele innych domów przysłupowych w regionie, budynek przez wiele lat popadał w ruinę i obecnie wymaga generalnego remontu oraz przystosowania do pełnienia nowych funkcji. W pierwszej kolejności, pod okiem konserwatora zabytków z Jeleniej Góry, karczma została zabezpieczona przed dalszą dewastacją, a obecnie trwają prace nad pozyskaniem funduszy i opracowaniem dokumentacji niezbędnej do realizacji dalszych prac.

Od samego początku prowadzone w stacji działania cieszą się dużym zainteresowaniem i życzliwością ze strony okolicznych mieszkańców, którzy chętnie służą pomocą i opiekują się budynkiem, co bardzo dobrze wróży na przyszłość. Do Uniemyśla coraz częściej zaglądają również sympatycy Klubu Przyrodników z całej Polski, co przyczynia się do promocji Uniemyśla oraz sąsiednich miejscowości.

Zapraszamy do współpracy z Klubem osoby, które interesują się przyrodą i chciałyby rozwijać swoją pasję. Można się z nami kontaktować pisząc na adres e-mail: uniemysl.kp@wp.pl lub pod numerem telefonu: 692606767. Zapraszamy również do odwiedzania strony internetowej Klubu: www.kp.org.pl

chelmsko.pl

Obserwacje

  • 19.11.2010 – 2 perkozy rdzawoszyje u ujścia Bobru do zbiorniku Bukówka

  • 19.11.2010 – stadko 4 samców i 2 samic gągoła na zbiorniku Bukówka

  • 19.11.2010 – 8 krakw w rozlewiskach zbiornika Bukówka

  • 19.11.2010 – 1 kormoran na zbiorniku Bukówka

  • 19.11.2010 – 2 czaple siwe na zbiorniku Bukówka

  • Twitter